star star3 Berousek

Historie cirkusu Berousek

Před 101 lety založil Ignác Berousek tradici známého cirkusu Berousek. Z pouličního kejklířství vzniklo v roce 1918 první cirkusové šapitó, pojmenované po jeho zakladateli "Berousek". Pokračovatel cirkusového rodu Ferdinad Berousek, syn Ignáce Berouska, přejmenoval v roce 1941 "Cirkus Berousek" na "Cirkus Centrál". 

Důvodem změny názvu bylo odlišení od jiných cirkusů či artistů užívajících v té době jméno Berousek. Tímto začala nová filozofie rodiny Berousků. Cirkus se otevřel novým vynikajícím umělcům z celého světa chovajícím lásku a úctu ke zvířatům a cirkusovému řemeslu. Tato filosofie přetrvala až dodnes.

Znárodnění majetku v roce 1948 se bohužel nevyhlo ani cirkusu a zvířatům a tak se rodina Berousků musela rozloučit se zvířaty, která byla téměř členy rodiny. Celý umělecký tým se rozpadl, umělci se stali zaměstnanci státních cirkusů. Někteří z nich se rozjeli po celém světě, kde sklízeli mnoho úspěchů s artistickými a drezérskými čísly. Snad největší úspěch získal Ferdinand Berousek, otec Jiřího Berouska, majitele dnešního Národního Cirkusu Originál Berousek.
V 70-tých letech minulého století se natáčel všem jistě známý film "Šest medvědů s Cibulkou", ve kterém účinkoval Ferdinand Berousek se svými syny a medvědy. Jeden z nich, medvědice Rocky, dodnes pravidelně předvádí své umění na motocyklu.

 

Mezinárodní úspěch

Rodina Berousků procestovala pod záštitou Státního cirkusu půl světa - více než 40 zemí. Koncem 80tých let účinkoval Jiří Berousek se svou medvědí revue ve Spojených státech amerických, kde se dočkal vysoké pocty v podobě ocenění od tehdejšího prezidenta USA George Bushe za humánní drezúru medvědů.
Toto ocenění je důkazem zachování původní filozofie cirkusu - spojení maximální profesionality s láskou a úctou ke zvířatům. Na základě mezinárodního úspěchu a politických změn v České republice se Jiří Berousek s rodinou rozhodli v roce 1990 vrátit z Ameriky a vybudovat od základů vlastní cirkus.

 

Nová generace s původní tradicí

Sedmá generace rodu Berousků, sourozenci Jiří a Renata Berouskovi, pokračují v rodinné tradici a nesou filozofii Ferdinanda Berouska do nového tisíciletí. V roce 2002 získal Originál Cirkus Berousek od sdružení českých cirkusů a varietních umělců, se souhlasem Ministerstva kultury, právo užívat název Národní cirkus a to jako jediný cirkus v České republice.

Dlouhá historie a národní ocenění zavazuje i sedmou generaci cirkusové rodiny k nejvyšší úrovni a kvalitě a zachování rodinné filozofie. I přes současný politický záměr doufají Jiří a Renata Berouskovi, že budou schopni předat originální Berouskovu filosofii a umění dalším generacím. Vyjádřete nám prosím Váš názor na budoucnost cirkusu.

 

>> ZÍSKANÁ OCENĚNÍ <<

Nejvíce si vážíme ocenění, které nám bylo uděleno americkým prezidentem Georgem H. W. Bushem v roce 1989 za humánní drezuru medvědů.

Národní Cirkus Originál Berousek se v roce 2009 zúčastnil mezinárodního cirkusového festivalu v rumunské Bukurešti

V roce 1980 pak 2. místo na Festivalu Mundial del circo - el. Corte Ingles.

V roce 1981 v Madridu – udělena cena - Festival circo ruso para Renata a Jiří Berousek.

Účast na 2. ročníku světového cirkusového festivalu v Monte Carlu, pořádaném monackým princem Rainierem III.

Koncem roku 2010 jsme vyhráli bronzovou medaili za drezuru koní na mezinárodním festivalu Holandském Enschede.

2013 Stříbro za drezúru mědvědů na prestižním festivalu ve francouzském Grenoblu

2014 Cena odborné poroty za drezúru koní na festivalu ve francouzském Massy

 

Národní Cirkus Originál Berousek se v roce 2009 zúčastnil mezinárodního cirkusového festivalu v rumunské Bukurešti

Účasti si velice vážíme, neboť pozvání na tento významný cirkusový festival dostaly pouze tři cirkusy, pečlivě vybrané z více než 60 cirkusů z celého světa. Společně s Národním Cirkusem Originál Berousek se festivalu účastnil i cirkus Le Masque ze Spojených států amerických, cirkus Salome z Německa a cirkus a varieté Globus z Rumunska. Festival byl zakončen slavnostním předáním cen dne 7.6.2009. Národní Cirkus Originál Berousek si z prestižního festivalu přivezl mnohá ocenění.

 

  • Cenu médií
  • Cenu za klasický cirkus
  • Cenu za nejlepší artistické výkony
  • Cenu odborné poroty (porota byla složena z 5 ředitelů největších Evropských cirkusů – např. ředitel cirkusu Krone)
  • Cenu Zlatého lva – za nejlepší cirkus v Evropě – cenu předávala osobně ředitelka rumunského cirkusu Globus a kandidátka na ministryni kultury.

 

Na představení se přišla osobně podívat manželka prezidenta – první dáma Rumunska a osobně gratulovala. Všechna představení byla vyprodána.

 

Ocenění Enschede 2010 Ocenění Enschede 2010 Ocenění Enschede 2010 Ocenění Enschede 2010 Ocenění Enschede 2010 Ocenění Enschede 2010 Ocenění Enschede 2010 Ocenění Enschede 2010

 

 

 

Z historie cirkusu Z historie cirkusu Z historie cirkusu Z historie cirkusu Z historie cirkusu Z historie cirkusu Z historie cirkusu Z historie cirkusu Z historie cirkusu Z historie cirkusu Z historie cirkusu Z historie cirkusu Z historie cirkusu Z historie cirkusu Z historie cirkusu Z historie cirkusu Z historie cirkusu Z historie cirkusu Z historie cirkusu Z historie cirkusu